آموزش تجارت الکترونیک - از بوم گردی و گردشگری تا تجارت الکترونیکی و کسب و کار اینترنتی به قلم حسین زینی وند
 
» تعداد مطالب :
» آخرین بروز رسانی :
» آخرین بازدید :

   

مشاوره ، طراحی و اجرای مدل تجارت الکترونیکی کسب کار شرکت ها توسط تاجر الکترونیک

قبل از پرداختن به ساختار گردشگری الکترونیکی و تجارت الکترونیکی در حوزه گردشگری لازم  می دانم این موضوع را کاملا مشخص نمایم که گردشگری یک خدمات منحصر به فرد می باشد که هر ساختار توریستی هر منطقه با منطقه دیگر کاملا متفاوت بوده و تحت هیچ شرایط نمی شود شرایطی مصنوعی و ساختگی از یک محیط دیگر را ایجاد کرد اگر بخواهم به صورت واضح تر این مضوع را بیان کنم استعداد های گردشگری در هر منطقه جغرافیایی و یا فرهنگی صرف نظر از برخی از اشتراکات مانند تنوع محصولات گیاهی و کشاورزی می باشد که مثلا خاصیت و قابلیت فراوری طبیعی کاشت و برداشت چای می تواند اختصاص به مناطقی مانند  هند و سیلان داشته باشد و این کاشت وبرداشت در یک محیط طبیعی و یا ارگانیک در کشوری مثل ایسلند امکان پذیر نمی باشد  . با این توضویحات اگر من قصد دیدن مزارع چای و درک  و تجربه واقعی از مزارع چای و تجربه علمی و یا تجربه ماجرا جویانه از این اقلیم و مزارع را داشته باشم حتما باید به این مناطق که خاص این کار هست بروم و بابت این موضوع نیز باید قطعا هزینه کنم چون در واقع انسان ها بابت عشق و علاقه خود هزینه می کنند و بی مورد هم نبوده که از قدیم گفته اند "هرکه را طاووس خواهد جور هندوستان کشد" . خوب با این مقدمه سر اصل مطلب می رویم .

از بوم گردی تا تجارت الکترونیکی و گردشگری به قلم حسین زینی وند

http://iecg.ir/post/272


به زبان ساده اگر بخواهم بیان کنم در ایران اخیرا یک نوع تور به اسم تور بوم گردی باب شده و نقل رسانه ها قرار گرفته که در بسیاری از موارد از آن نیز به اسم توریست فرهنگی  و یا ایجاد مقصد هایی به این مفهوم برای جذب توریست فرهنگی برده می شود . ذکر این موضع بسیار مهم است که طبق امار سازمان توریست جهانی یا WTO  

The World Tourism Organization (UNWTO) is the United Nations agency responsible for the promotion of responsible, sustainable and universally accessible tourism

قدس آنلاین/ محبوبه علی پور: یکی از بسترهای رونق اقتصاد گردشگری در جهان امروز، عرصه فضای مجازی و بهره گیری از فناوری‌های نوین الکترونیکی است. اما کشور ما چه جایگاهی در این زمینه دارد؟ مهم‌ترین موانع برای حضور مؤثر در این عرصه چیست؟ و ده‌ها پرسش دیگر. برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها به سراغ مهندس حسین زینی وند، مدرس و چهره سرشناس تجارت الکترونیک و کارشناس گردشگری الکترونیک رفتیم و نظراتش را جویا شدیم


سهم بزرگی حدودا چهل درصد از سهم توریست جهانی به توریست فرهنگی اختصاص دارد اما تعریف بوم گردی و توریست فرهنگی کاملا دو مقوله از هم متفاوت و  دو انتخاب متفاوت از نظر سلیقه ای می باشد و شاید در برخی موارد اشتراکات سلیقه ای به سبب خواسته تجربه توریست وجود داشته باشد اما از نظر شخصیت و فلسفه وجودی بوم گردی و توریست فرهنگی این دو مقوله هویتی کاملا مجزا را داشته و در این مورد معمولا رسانه ها و حتی سازمان های توریستی زمانی که از بوم گردی به عنوان توریست فرهنگی یاد می کنند بیانگر برخورد ناشیانه با این دو مقوله هست .

انتخاب مقصد توسط گردشگری توسط توریست  به واسطه علاقه و سلیقه خاص به انتخاب خود می باشد که این انتخاب متاثر از سبک زندگی فعلی ، فرهنگ و  ایده لوژی فکری ، تبلیغات و تاثیرات فرهنگی و رسانه ای و اینترنتی  ، سن و سال و جنسیت  و مقایسه های هزینه ای در انتخاب یک تور  گردشگری فرهنگی یا بوم گردی را شامل می شود  در این مورد خود شما خودتان را از نظر تجربی در انتخاب یک تور را بررسی کنید و رفتار خود را ممیزی کنید ببنید در انتخاب ان تور شما چه موارد مهمی را مد نظر داشته اید . خوب در این مورد موضوع مشخص شد فرق بین توریست بوم گردی با توریسم فرهنگی  حتی در تعریف ویکی پدیا به شرح زیز این دو مقوله مجزا تعریف شده است

در تعریف اکو توریسم  عنوان شده  :

 اکوتوریسم یا بوم گردشگری یا طبیعت‌گردی، گونه‌ای از گردشگری است که در آن گردشگران برای دیدار از مناطق طبیعی نامسکون و دست‌نخوردهٔ جهان سفر می‌کنند و به تماشای گیاهان و پرندگان و ماهی‌ها و دیگر جانوران می‌پردازند

در تعریف توریست فرهنگی عنوان شده :

گردشگری فرهنگی (یا گردشگری فرهنگ) نوعی از گردشگری است که در رابطه با فرهنگ یک کشور یا منطقه است. توریسم فرهنگی به طور خاص بر شیوه زندگی مردم در این مناطق جغرافیایی و تاریخچه آن مردم، هنر، معماری، ادیان و دیگر عناصری که به آنها کمک کرده تا شیوه زندگی خود را دنبال کنند تمرکز دارد

خوب این دو تعریف کاملا مجزا را برای شما نقل کردیم حال بر سر این موضوع که این دو مقوله چه ارتباطی با بوم گردی داشت جای بحث داریم و بحث بعدی که موضوع اصلی ما می باشد نوع بازاریابی دیجتال و ارتباط تجارت الکترونیکی با حوزه گردشگری می باشد . در ایران همانگونه که اشاره شد محیط های روستایی و خانه های تاریخی در مناطق مختلفی از ایران مرمت و بازسازی و مقاوم سازی شده و در انها تسهیلات و امکانات خاصی برای اقامت راحت  متناسب تقاضای توریست های مختلف داخلی و خارجی ایجاد شده است خوب زمانی که بخث از توریست می کنیم شامل توریست داخلی و خارجی می شود ما نباید منفعت توریست داخلی را هم از دو منظر  نادیده بگیریم یکی از این منظر که اگر ما جذابیت های گردشگری داخلی را از نظر کیفیت افزایش داده و از نظر قیمت هم متعادل سازی کنیم ترجیحا توریست ما به کشورهای اطراف برای خرید یک تور نمی رود و در نتیجه همان ارز و توان مالی در داخل سرمایه گذاری می گردد و توان شرکت های گردشگری داخلی افزایش یافته و امکان اشتغال وو چرخه روان شرکت های توریستی و صنعت های وابسته به این حوزه بیشتر می شود متافانه باز هم در این مورد  اشاره  ای که دارم این است که ما در بخش گردشگری چیزی به اسم چشم انداز اقتصاد گردشگری علیرغم شعار های بی اساس و تو خالی نداریم و این یک واقعیت تجربه شده است چون مدیر توانمند حوزه گردشگری و بازاریابی گردشگری  در راس امور که توانمندی مدیریتی و راهبردی این مضوع را داشته باشد نداریم و یا اگر داریم کم و یا در حوزه های مدیریتی دیگر فعال هستند و در بخش بازاریابی گردشگری سازمان های متولی نیستند و در این مورد مثل یک واحد تخصصی مانند وزارت نفت دیده نمی شود . 

خوب از منظر گردشگری خارجی که صرف نظر از هتل و صنعت خوراک ، صنایع دستی و و حتی می توان واحد های صادرات از طریق توریست را در این بخش تقویت و فعال کرد جای بحث زیاد دارد که توریست خارجی همه جوره برای کشور  سود و منفعت هست فقط باید نسبت به این مهم روی خوش نشان داد .

در توریست بوم گردی  در ایران اگر بخواهیم بوم را تعبیری لغتی داشته باشیم بوم به معنی سرزیمن و زادگاه هست  خوب اگر من و یا شما قصد دیدن سزمین و زادگاه پزشک و دانشمند آلمانی روبرت کخ را داشته باشیم باید به المان سفر کنیم و از موزه کخ دیدن کنیم این نوع تور اگر دیدگاه علمی نباشد و فقط  قصد دیدن سبک زندگی و سیر پیشرفت این شخص را داشته باشیم نوع توریست فرهنگی اطلاق می گردد پس با تعریفی  که از  بوم گردی به عنوان توریست فرهنگی و در جاهای دیگر از ان به عنوان اکو توریسم در ایران یاد می شود مغایر است .  تا اینجا این مفهوم کاملا مشخص شد . 

بوم گردی در ایران به نظر بنده حد فاصلی بین توریسم فرهنگی و اکو توریسم هست در تعریفی از اکو توریسم تعبیر بر نامسکون شده مثلا زیستگاه جانوری مثل تالاب ها یا اینکه جایگاهی مثل تونل های طبیعی و غار هایی مانند علیصدر پس خانه های بازسازی شده روستایی نه شامل بوم گردی می گردد و نه اینکه شامل توریست فرهنگی و در تعریفی شامل هر دو اینها نیز می گردد . 

با این توضیحات این دو مقوله شرح داده شد یقینا" نوع جذب مشتری و یا کاربر اینترنت بر روی وب سایت های گردشگری هم متفاوت است و از نظر ساختار و انتخاب سلیقه ای این دو موضوع یعنی توریست فرهنگی و  اکوتوریست کاملا مجزا می باشد و هر کدام ساختار تولید محتوای مختص به خود  و معرفی و ارائه خدمات مجزایی را بسته به سلیقه مشتری خود را دارند .  

بازاریابی شبکه های اجتماعی بیشتر در سایت iecg.ir


اما  بوم گردی که هم اکنون در مناطق مختلف ایران باب شده و حتی در این بخش داستان میلیاردر شدن افرادی مثل اقای عباس برزگر هم به گوش شما رسیده باشد .  این نوع تور نه اکو توریست است یا بوم گردی و نه تور فرهنگی است بلکه  همانگونه که عرض کردم تلفیقی از این دو موضوع است به عنوان روشن شدن مطلب این موضوع را برای شما مثال می زنم  ، در استان یزد به فاصله چهل کیلو متری شهر زیبا و تاریخی یزد که بزرگترین بنای خشت و گل دنیا است یک مجتمع توریستی به عنوان مجتمع توریسی بوم گردی احداث و راه اندازی شده و امکانات جالب و مناطق بکر و جالب توجه ای را دارد خوب  از نظر ممیزی منطقه این مجتمع مشمول توریست فرهنگی است یا اکو توریست که   از نظر یک گردشگر خارجی ان را تحلیل می کنیم :

  • 1.     موقعیت قرار گرفتن این مجتمع در دل کویر   ، این موضوع اکو توریسم است
  • 2.     شرایط طبیعی چشمه های اطراف  ، این موضوع هم مرتبط با اکو توریست است
  • 3.  وجود صخره هایی برای سنگ نوردی و  داشتن  پیست دوچرخه سواری ، این امکانات  مختص توریست ورزشی می باشد 
  • 4.     داشتن امکان اقامت در چادرهای بومی و عشایری ، که این مرتبط با توریست فرهنگی می باشد
  • 5.  گلخانه های ارگانیک که بازدید و جذابیت این موضوع هم مربوط به اکو توریست یا می تواند در حوزه تور و گردشگری علمی بازاریابی گردد .

 

خوب در این مورد بوم گردی دیدیم که تلفیق چند عامل تحت عنوان بوم گردی عنوان شده در ضورتی که بوم گردی در تعریف فقط اختصاص به اکو توریست دارد و انچه در ایران به عنوان بوم گردی عنوان شده فرار تر از این می باشد  . اما این خود نقطه قوت است اما از نظر بازاریابی و نداشتن یک برند مستقل ضعف فاحشی است که قبلا تحت عنوان اقادامات ناشیانه از ان یاد  کردیم . خوب با این  توضحیات اینجا ما به یک مشکل بزرگ و جدی بر می خوریم و ان هویت نداشتن برند این سبک گردشگری ایرانی است اگر ما بخواهیم یک هویت مجزار به این حوزه بدهیم در واقع سرمایه بزرگی برای کشور ایجاد کرده و مسیر بلندی در اشتغال و ارز اوری برای کشور بر داشته ایم و در این مورد همین قضیه می تواند کمک بسیار بزرگی حتی برای نسل ها باشد .

از بوم گردی تا تجارت الکترونیکی و گردشگری به قلم حسین زینی وند

http://iecg.ir/post/272


برای یک گردشگر خارجی این قضیه خیلی جذابیت دارد که بتواند در مجتمعی به اسم دهکده فروردین چند روزی را اقامت کند و تجربه گشت و گذار در کویر را مطلوب مخاطب توریست اروپا است  ، را داشته باشد و از طرفی با سبک و شیوه زندگی این منظقه از تاریخ و تمدن بشریت اشنا شود و از طرفی چند روزی را هم یک زندگی ارگانیک و شاد را تجربه کند و مهمتر در بعد فرهنگی با ایجاد نمایشگاه ها و موزه های محلی در یان اقامت گاه ها می توان قدرت و توانمندی صادرات و فروش را  برای منطقه افزایش داد و سهم بزرگی را به منطقه اختصاص داد . خوب در این مورد هم جای بحثی نیست اما موضوع باز بر کی گردد به برند سازی و تعریف  هویتی مستقلی از این جایگاه اقتصادی برای ان منطقه مثلا  دهکده فروردین یزد و شیوه بازاریابی اینترنتی ان برای جذب مخاطب .

در بحث برند سازی خوب جایگاه و پیشینه غنی هر منطقه در ایران می تواند کمک شایان توجه ای به هویت برند و برند سازی این نوع خدمات و محصول به بخش گردشگری کشور بنماید . زمانی که کشورهای کوچک و حاشیه ای ایران مانند کشور های حوزه خلیج فارس  فارغ از داشتن پیشینه قوی تاریخی  با ایجاد  مذل های تصنعی و موزه های  تمدن استقراضی و هتل های مجلل و ایجاد سبک های مورد دلخواه زندگی بومی سلیقه گروه های مختلف توریست گردش های بیلیون دلاری در حوزه گردشگری برای خود ایجاد نموده اند ،  پس این  موضوع با توجه به حقاقیق و وقایع تاریخی و اصیل در پهنه تاریخ و جغرافیای ایران  برای ما نیز شدنی است  اما در بابت بازاریابی برای اینگونه تور ها چه باید کنیم .

اول : این را باید بدانیم که حوزه بوم گردی که از آن یاد می کنیم همانگونه که اشاره کردم تلفیقی از توریست فرهنگی و اکو توریست هست و صرفا اختصاصا به یک حوزهندارد پس مرز بندی این بخش را با توجه به  انتخاب توریست باید در نظر بگیرم

دوم : در خصوص ایجاد مقصد های بوم گردی باید استاندارد های بین المللی توریستی را باید حتما در نظر بگیریم این استاندارد ها شامل تسهیل در ارائه خدمات توریستی و گردشگری با توجه به بسته تور انتخاب شده  از نظر ترانسفر یا همان ایاب ذهاب ، خدمات جانبی از جمله خدمات بیمه ای و درمانی متناسب با استانداردهای بین المللی و همچین شرایط اقامتی از شرایط بهداشتی تا سایر خدمات مرتبط با تور  مطابق با میل و سلیقه  جامع هدف ما باشد .


سوم : سومین موضوع خدمات جانبی تور مانند خدمات و جذابیت های جانبی می باشد همانگونه که اشاره شد مثلا در یک بوم گردی در منظقه یزد مانند بوم گردی دهکده فروردین یزد این موضوع باید برای ما دارای اهمیت باشد که منظقه یزد با توجه به بافت کویری مطلوب گردشگران اروپایی می باشد خوب در اینجا از نظر اقلیم انتخاب گردشگر در قالب اکو توریست است و تلفیق این قضیه با سبک زندگی و بازدید از ابنیه تاریخی متناسب با توریسم فرهنگی بوده خوب در اینجا در واقع یک تیر و دو نشان می باشد برای ایجاد جاذبیت های قالب در کنار این امکانات طبیعی و ایجاد شده ما میتوانیم موزه های تاریخی و تمدنی ایجاد کنیم صرفا موزه مختص به یک محیط خاص با یک سری اشیاء  خاص نیست در موزه هایی که در این بخش می توان ایجاد کرد شامل اثار و اشیاء منطقه و حتی ایجاد تنورهای سبک طبخ غذا به صورت نمایشی ، نوع پوش شو لباس های مردان و زنان منطقه و مواردی این چنینی باشد . این را باید بدانیم که گردشگران به خصوص گردشگران خارجی به دنبال غذا ، ادوات مختلف موسیقی محلی و ...  سبک های ارگانیک و طبیعی هستند

چهارم : ایجاد مکان ها و نمایشگاه های کوچک و متوسط از کالا و خدمات و صنایع دستی منطقه در مقصد های  گردشگری  . فراموش کنیم بخشی از صادرات و ارز اوری از طریق گردشگری در تمام دنیا متداول هست که این سبک از صادرات محصولات کشور می تواند ایجاد فضای کسب و کار در بخش های صنایع دستی ، صنعت غذایی مانند شیرینی ها و فراوری های خوراکی منطقه و  موارد مشابه باشد .

 

پنجم : استفاده و بهره وری از اشتراکات فرهنگی ، قومی و مذهبی  در این مورد بارها در مصاحبه ها و رسانه ها تاکید داشتم به عنوان مثال در تاریخ ادیان جهان جایگاه ادیان عتیق و پیامبران و یا قدیسان این حوزه جایگاهی ممتاز است  و در این خصوص مواردی چون مقبره دانیال نبی در شوش دانیال می تواند بهسازی و متناسب با یک مقصد گردگشری جذاب مورد بهره برداری قرار گیرد و یا  مواردی که اشتراکات فرهنگی و مذهبی  در ان وجود دارد مانند  مشهد مقدس  ، عید نوروز و مواردی از این قبیل .  

 

نام تو رخصت رویش است و طراوت
زین سبب برگ و باران تو را می‌شناسند

خوب با توضیحات لازم در حوزه این چهار مورد که عرض کردم این موارد پس نیاز یا پسخوان کار بود اما انچه که مهمتر از این بخش ها می باشد چگونه ما می توانیم این بخش از گردشگران را جذب کنیم این سوال بسیار مهم می باشد . 

 

متاسفانه در ایران آنچه  در حوزه گردشگری نادیده گرفته شده است نگاه و دید نسبت به جذب توریست همچنان به صورت نگاه سنتی و غلط می باشد و این تصور وجود دارد که از سیستم های واسطه ای  هنوز گردشگر را جذب کنیم  در صورتی که این تصور و سبک بازاریابی کاملا منسوخ شده است . مقصد های گردشگری ایران باید به این واقعیت واقف باشند که اولین جستجوی گردشگران برای انتخاب مقصد سفر استفاده از موتور جستجوی گوگل می باشد و یا مراجعه به اپ استور های معروف مانند گوگل و ... برای انتخاب اپلیکیشن سفر مطلوب خود هستند خوب در این بخش حوزه گردشگری ما ضعف تولید محتوا در به تصویر کشاندن واقعیت ها و جذابیت های منطقه خود را داشته و تصور می کنند فقط با داشتن یک سایت معمولی به این خواسته رسیده اند و این تصور یک تصور اشتباه می باشد این موارد به عنوان مقدمات کار دیگر نیست بلکه به عنوان اصلی ترین بخش کار می باشد و حتی قبل از این اقدام می بایست در حوزه برند سازی جهانی خود از طریق وب مارکت اقدام نمایند و هویت برند گردشگری و تناسب این هویت برند با اقلیم منطقه خود را بتوانند الگو سازی مناسب و علمی کرده و  متناسب با فرهنگ و سلیقه جامعه هدف خود به تولید محتوای تصویری و نوشتاری نموده و نسبت به تریوج و توسعه خود اقدام کنند این بخش در واقع موتور محرک جذب توریست انها می شود  و در اقدام بعدی بعد از اجرای این مرحله باید با  مراکز جذب در کشورها  شهرهای مختلف جهان وارد مذاکره شوند  و زمانی که ما نسبت به معرفی شرکت و منظقه خود اقدام میکنیم این مراکز اولین محل مراجعه انها یقینا گوگل و وب سایت ما و استناد به تجارب سفر گردشگران قبلی می نمایند که انعاکس این موارد باید علمی و شفاف باشد .


دیگران چگونه جذب ما می شوند ؟ ادامه در http://iecg.ir/post/142

حوزه بوم گردی در ایران اگر چه صنعتی نوپا در حوزه توریتس می باشد اما با ایجاد جذابیت ها و به نمایش گذاشتن جاذبه های هر منطقه می تواند موتور اقتصادی قوی در هر منظقه ایجاد کند که این موتور قوی در گرو یک دیجیتال مارکت قوی و اصولی می باشد از موتورهای جستجو گرفته تا شبکه های اجتماعی پر طرفدار و حتی سایت های اطلاع رسانی گردشگری کشورهای جامعه هدف مختلف باشد . حوزه بوم گردی در ایران صرفه اقتصادی بالایی را داشته مضاف بر اینکه بسیاری از مناطق جذاب فراوان در شهرها و روستا های مختلفی وجود دارند این مکان ها بالقوه امکان احیا و پیاده سازی این مدل کسب و کار را دارا می باشد و از طرفی شرکت های حوزه گردشگری ما به جای اینکه وقت و انرژی خود را برای پرکردن تورهای مقصد های خارجی باشند می توانند این وقت و انرژی را برای توسعه بازار گردشگری خارجی نموده و یقینا عوایند ان بیشتر از جلب و جذب گردشگران ایرانی برای تورهای خارج از کشور می باشد . در این مقاله سعی نمودم زوایای مختلف این سبک گردشگری را تشرح و فرصت های تجاری ان را تا حدی شفاف سازی نموده و کاربرد دیجتال مارکت و اهمیت تجارت الکترونیکی را در این بخش مشخص نمایم در مقالات بعدی سعی دارم نوع و سبک بازایابی اینترنتی و تجارت الکترونیکی این بخش را  مواردی مثل مپ مارکت ، ای برندینگ یا برند سازی الکترونیکی و ای توریست را به صورت تخصصی و کاربردی تر تشریح  و در دسترس علاقه مندان این حوزه قرار دهم .

 

حسین زینی وند

مجری پروژه های ملی و بین المللی تجارت الکترونیکی

مجری و مشاور در  حوزه بازاریابی الکترونیکی و گردشگری خارجی

اردیبهشت 97حسین زینی وند
تاجر الکترونیک 

مدرس دوره های تخصصی تجارت الکترونیک 

مجری پروژه های ملی و بین المللی 

تجارت الکترونیک در کشور 

کانال تلگرام ما 


تلفن  :  88720880    


 09121870651

 
:: مرتبط با: گردشگری و تجارت الکترونیک , آموزش تجارت الکترونیک , مقاله تجارت الکترونیک ,
:: برچسب‌ها: بوم گردی و تجارت الکترونیکی , بوم گردی و ترویسم فرهنگی , آموزش تجارت الکترونیک , حسین زینی وند مدرس بازاریابی گردشگری , توریست و گردشگری بوم گردی , دهکده بوم گردی , بازاریابی و ترویست و گردشگری ,
:: لینک های مرتبط: Hossein Zeinivand is an Iranian businessman and entrepreneur known for his controversial views on E-commerce ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic