آموزش تجارت الکترونیک - در افزایش نرخ دلار چگونه برنده باشیم ؟
 
» تعداد مطالب :
» آخرین بروز رسانی :
» آخرین بازدید :

   

مشاوره ، طراحی و اجرای مدل تجارت الکترونیکی کسب کار شرکت ها توسط تاجر الکترونیک

در افزایش نرخ دلار چگونه برنده باشیم و یا باید چه راهکار و تدبیری اتخاذ کنیم که بتوانیم سازمان و یا شرکت و حتی واحد تولیدی خود را در این شرایط حفظ کنیم و در تلاطم  و شرایط بد اقتصادی نوسانات دلار و ارز سرمایه ما روز  به روز کوچکتر و در نهایت قدرت سرمایه گذاری ما از بین نرود ؟ این سوال و پرسش های مشابه گرچه کمی طولانی به نظر می رسد اما در تاریخ نگارش این مطلب یعنی مهر 97  دغدغه فکری و در نهایت باعث پریشانی ذهن کسبه و اصحاب بازار و اقتصاد و چه بسا باعث نگرانی ها و افسردگی های حاصل از این وضعیت بد اقتصادی گردیده است . 
طبعا پاسخ به این سوال احتکار و نفروختن و یا بهانه های مختلف برای خرید زمان به جهت گرانفروشی کردن و استفاده از فرجه زمانی برای حفظ سرمایه نیست و این کار از وقیح ترین تصمیمات و راهکارهایی هست که برخی از تولید کنندگان و عرضه کننده گان کالا و حتی خدمات  در این شرایط اقتصادی در پیش گرفته اند . در شرایطی که قربانی اینگونه تصمیمات اقشار متوسط  قشر کارمند و کارگر جامعه که بیشترین دهک های جمعیتی را تشکیل می دهند . وقاحت اینگونه حفظ ارزش ها نه تنها انسانی نیست بلکه جنبه درنده خویی و حتی تجارت هایی شبیه تجارت های کثیف و مرگبار است و مصادق راحتر مانند شرایط سیل و جنگ زلزله است که در این شرایط دارویی را به دست نیازمند و یا کودکی که می تواند نجات بخش باشد را به خاطر در نظر گرفتن حساب سود و زیان و سود بیشتر پنهان کنیم و به قیمت گران تر بفروشیم . 
متن فوق شاید بخشی از آن امیخته با احساس و دیدگاه بنده نسبت به این قضیه باشد اما فراموش نکنیم مسئولیت اجتماعی هم بخشی مهمی  از بازاریابی و اخلاق تجارت است و این موارد مصادق بی اخلاقی و خیانت در حق عامه مردم است که باعث ایجاد اینگونه حباب های کاذب و سونامی های اسیب رسان شده اند . 

با این مقدمه در اور با نگاهی جدی تر و مسدولیت پذیر تر به مسئله نگاه کنیم . تاریخ حماسه ها و بحران های ایران ثابت کرده که در هر حادثه و جنگی این همدلی و حس مسئولیت مردم شریف بوده که باعث مدیریت و حل بحران شده است نگاهی به عقب بیندازیم مواردی همچون زلزه منجیل و رودبار ، هشت سال جنگ ایران و عراق و آن همدلی ها و رشادت ها ، زلزله بم و حتی زلزله اخیر کرمانشاه و فریاد رسی مردم و سبقت حمایت مردم از دولت ! 

خوب در این شرایط هم باید این حس و نگاه وجود داشته باشد و هر کدام از ما با همفکری و ارائه یک راهکار مشکلی از مشکلات کم کنیم . در شرایط بحران و حادثه ها متاسفانه ضعف ها و تهدید ها بیشتر به چشم می ایند تا فرصت ها و قوت ها یعنی از دو عامل درونی و بیرونی عوامل منفی درونی بیشتر باعث هول زدگی و به شکلی گذر هراسی اقتصادی شده است . اما نگاهی صبورانه و عاقل اندیش داشته باشیم راهکار هایی هنوز وجود دارد  . یکی از این راهکار ها روی اوردن با سمت بازار چه های مرزی است و ایجاد غرفه و نمایشگاه های مشترک جهت تبادل کالا و حتی خدمات برای ارز اوری می باشد . تصور کنید یک واحد تولیدی پیراهن مردانه و یا خرما و یا هر کالایی را که منبع و منشاء داخلی دارد را عرضه می کند . طبیعتا از نظر رفتار مصرف کننده مثلا پیاهنی که توسط تولیدی در بازار 50 هزتر تومان عرضه می گردد این پیراهن توان دلاری آن در حد سه دلار و یا کمتر می باشد . خوب اگر همین پیراهن در یک بازارچه مرزی مانند منظقه اروند یا اینچه برون و یا مناطق بازارچه های مرزی آذربایجان و افغانستان فروش رود می تواند روی قیمت هفت تا ده دلار به فروش برسد و این نوع مراوده ضمن ارز آوری هر چند شاید خرد به نظر برسد باعث تقویت بنیه اقتصادی واحد تولیدی شده و از طرفی خدمات حاشیه ای مانند فروش خوراک و پذیرایی و هتل های اقامتی ارزان به نوعی تورهای خرید در مناطق مرزی به ضورت خودکار ایجاد شغل و ارزاوری می نماید . این قابلیت و توانمندی باید از طریق رسانه های عمومی و سازمان های  مربوطه مانند مناطق ازاد و سازمان توسعه تجارت تقویت و تسری یابد و حتی در این جایگاه ها می توان بازاریابی های خدمات پزشکی و درمانی با قیمت های مناسب صورت بپذیرد . پیش بینی بازارچه های مرزی در نقاط صفر مرزی همین نقاط قوت و توسعه آن فرصت های طلایی است که می تواند معنا بخش بوده و  ثمره آن می تواند آرامش و ثبات اقتصادی را در بر داشته باشد  . بازاریابی و اطلاع رسانی گسترده این موضوع از طریق تجارت الکترونیکی و شگردهای قیمت گذاری و حتی پیش فروش و ترغیب مصرف کنندگان با ای مارکت می تواند جذابیت و فروش آن را تقویت و گسترده نماید . 

حسین زینی وند 
تاجر الکترونیک 
مجری پروژه های ملی و بین المللی تجارت الکترونیکی :: مرتبط با: مقاله تجارت الکترونیک ,
:: برچسب‌ها: در افزایش نرخ دلار چگونه برنده باشیم ؟ ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic